Menu

Евро в България: Какво означава това за бизнеса?

4 юли 2025 г.

Евро в България: Какво означава това за бизнеса?  

 1. Какво се променя реално за бизнеса?

С влизането в сила на Закона за въвеждане на еврото (ЗВЕРБ), България прави стратегически преход към членство в еврозоната. Това е не просто финансова промяна, а нова оперативна реалност за бизнеса. Считано от 01.01.2026 г., еврото ще замени лева автоматично по фиксирания курс 1.95583 лв./€, като ще стане единственото законно платежно средство. Преходният период ще бъде кратък и интензивен – изискващ готовност във всички ключови бизнес направления: финанси, правни отношения, системи и комуникация.

 

2. Ключови зони с бизнес въздействие

2.1. Капитал и юридическа идентичност на дружествата

Всеки бизнес ще трябва да актуализира регистрирания си капитал в Търговския регистър, като го приведе в съответствие с новоприетото разплащателно средство – евро. Например, ако капиталът на дружеството е 50,000.00 лв., той ще бъде преобразуван автоматично в €25,564.59, но при спазване на установените в ЗВЕРБ правила за превалутиране от лева в евро, както и при спазване на правилата за закръгляне, а именно - до втория знак след десетичната запетая. Това, на свой ред, налага внасяне на уставни промени за дружествата, като съответните актове (устави, дружествени договори, учредителни актове и пр.) следва да бъдат адаптирани съобразно новия размер на дружествения капитал след превалутиране в евро, разбира се – при строго установени правила и процедури съгласно ЗВЕРБ.  

2.2. Договори, задължения и ценообразуване

Всички съществуващи договори в лева ще останат в сила, но стойностите ще се трансформират автоматично в евро, при което могат да възникнат счетоводни разлики при закръгляване. Валутните клаузи в дългосрочни договори трябва да се прегледат и да се адаптират съгласно изискванията на ЗВЕРБ.

2.3. Платежни и счетоводни системи

Всички системи – ERP, счетоводен софтуер, фактуриране, касови апарати – трябва да поддържат двойна валута поне един месец преди и един месец след датата на въвеждане на еврото. Банковите сметки ще бъдат автоматично преименувани в евро без нужда от нов IBAN, но може да се наложи сключването на нови договори с банки.

2.4. Публично представяне и етикетиране на цени

Установява се задължение за стопанските субекти да обновят своите етикети, сайтове, оферти, онлайн магазини, рекламни брошури и ценови листи с двойно изписване на цените в рамките на установения период на двойно обращение на лева и еврото. Периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в евро и в левове започва един месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото (т.е. от 01 януари 2026 г. нататък) и приключва 12 месеца след датата на въвеждане на еврото в Република България (т.е. на 01 януари 2027 г.).

Законът въвежда изключения от изискването за двойно изписване на цени, както следва:

  • продажната цена на стоки и номиналната стойност на ценни книжа на приносител и на платежни инструменти, попадащи извън приложното поле на Закона за платежните услуги и платежните системи, които се поставят трайно и непосредствено върху тях в процеса на производството и при които двойното обозначаване е технически невъзможно;
  • продажната цена на тютюневите изделия, изписана върху потребителската опаковка или върху бандерола - за пури и пурети, по която се продават на дребно на краен потребител;
  • продажната цена на продуктите от нефтен произход и природен газ, използван като моторно гориво, визуализирана на информационни табели (ценови тотеми) и колонки с дисплеи за зареждане на моторни превозни средства в търговски обекти за зареждане на горива;
  • цената на услугата за превоз, визуализирана на таксиметрови апарати с дисплеи; и
  • издаване на данъчни документи по чл. 112, ал. 1 от Закона за данък върху добавената стойност, а именно – фактура, известие към фактура, както и протокол.

 

3. Стратегически възможности – отвъд осигуряване на съответствие с нормативните изисквания и адаптиране на всички търговски системи, въвеждането на еврото ще осигури по-ниски транзакционни разходи, достъп до нови пазари и инвеститори, по-лесно ценообразуване в експортни модели.

 

4. Контролен списък: Какво да направите днес

Стъпка

Действие

Препоръчителен срок

1.

Преизчислете капитала в евро и подгответе уставни промени

До 1 месец след въвеждане

2.

Направете правен одит на ключови договори, включително и трудовоправна документация

Веднага

3.

Тествайте и адаптирайте счетоводни и ERP системи, общи правила за търговия и др.  

3 месеца преди въвеждане

4.

Преоформете ценообразуване, етикети, интернет сайт и магазин

1 месец преди въвеждане

5.

Комуникирайте с банките и груповите дружества

Постепенно до въвеждането

6.

Обучете счетоводство и мениджърски екип

Незабавно

 

Евро-преходът не е просто правна стъпка, а бизнес трансформация и уникална възможност всяка компания да използва прехода към еврото не само като изпълнение на конкретно регулаторно изискване, а като точка на модернизация и преструктуриране. С ясна стратегия, бърза подготовка и професионално юридическо съдействие, промяната може да се превърне в пазарно предимство.

Нашият екип в Адвокатско дружество „Димов и Ташев“ предлага:

  • Подготовка на цялостен пакет от корпоративни документи, както и съдействие при всички процедури и производства, с цел привеждане на компаниите в съответствие с нормативните изисквания;
  • Договорен анализ и правна помощ в преходния период;
  • Вътрешни обучения и комуникационни материали за служителите;
  • Правна подкрепа при данъчни, счетоводни, а също така и регулаторни казуси.